Робота в металообробному цеху пов'язана з багатьма потенційними небезпеками. Тому, надзвичайно важливо кожному працівнику піклуватись про особисту безпеку і здоров'я.
Основні ризики при роботі в металообробному цеху:
Травми: Порізи, опіки, удари, защемлення частинами обладнання.
Отруєння: Контакт з шкідливими речовинами, такими як мастила, охолоджувальні рідини, зварювальні пари.
Шум: Високий рівень шуму від роботи верстатів може призвести до пошкодження слуху.
Вібрація: Тривала робота з вібруючим інструментом може спричинити захворювання суглобів і нервової системи.
Опіки: Від контакту з розпеченими металами або зварювальним дугою.
Пожежа: Використання зварювальних апаратів та інших джерел відкритого вогню створює ризик пожежі.
Електротравми: Контакт з оголеними проводами або несправним обладнанням.
Заходи безпеки при роботі в металообробному цеху:
Інструктаж: Регулярні інструктажі з безпеки праці, як вступні, так і цільові.
Засоби індивідуального і колективного захисту (ЗІЗ): Використання захисних окулярів, рукавичок, спецодягу, респіраторів, засобів захисту слуху.
Верстати повинні бути обладнані захисними пристроями (екранами), зблокованими з пуском верстата. Захисні пристрої не повинні обмежувати технологічні можливості верстата і викликати незручності під час виконання робіт, прибирання, налагоджування та призводити у разі відкривання їх до забруднення мастильно-охолоджувальною рідиною.
Захисні пристрої повинні бути надійно закріплені.
Передачі, розміщені поза корпусами верстатів, повинні мати огородження (суцільне, із жалюзі, з отворами), обладнане пристроями для зручного та безпечного відкривання, знімання, переміщування та встановлення.
Робоча частина різальних інструментів деревообробних верстатів повинна бути закрита автоматичним огородженням, яке повинно відкриватись під час проходження оброблюваного матеріалу або інструменту тільки для його пропускання відповідно до габаритів цього матеріалу за висотою та шириною.
Якщо конструкцією деревообробного верстата не передбачено повне огородження різального інструменту, дозволяється огороджувати тільки його неробочу частину. Огородження неробочої частини різальних інструментів повинно унеможливлювати потрапляння рук працівника в робочу зону різального інструменту.
Огородження різальних інструментів, яке необхідно відкривати або знімати для замінювання та виправлення інструменту, повинно бути зблоковане з пусковими та гальмівними пристроями.
Обслуговування обладнання: Регулярний технічний огляд і ремонт обладнання, щоб запобігти поломкам. Під час проведення ремонту обладнання та заміни робочих органів верстати повинні бути вимкнені і знеструмлені.
Організація робочого місця: Правильне розміщення обладнання, достатнє освітлення, відсутність перешкод, зручний доступ до обладнання, вільні проходи.
Під час виконання робіт на верстатах робоче місце необхідно утримувати в чистоті та не захаращувати. Видаляти металеву стружку з верстата необхідно за допомогою відповідних пристроїв (гачків, щіток). Забороняється прибирати стружку руками.
Процес видалення відходів деревини від деревообробних верстатів повинен бути механізований.
У разі обробки деревини вологістю до 20 % для видалення тирси, стружок та пилу необхідно застосовувати пневмотранспортні установки.
При обробленні заготовок завдовжки понад 2 м для подавання та прибирання готового матеріалу перед верстатом та позаду нього слід установлювати опори у вигляді підставок або столів з роликами.
Оброблювані на свердлильному верстаті деталі (крім особливо важких) необхідно встановлювати у відповідні пристосування (лещата, кондуктори тощо), які закріплюються на столі (плиті) свердлильного верстата.
Для кріплення тонкого листового металу необхідно застосовувати спеціальні пристрої (гідравлічні, важільні тощо). Допускається закріплювати деталі притискними планками або упорами.
Вставляти чи виймати свердло із шпинделя верстата дозволяється тільки після повного припинення обертання шпинделя.
Свердло із шпинделя необхідно виймати спеціальним клином, який не повинен залишатись у пазу шпинделя.
Не дозволяється використовувати на верстатах інструмент із забитими або спрацьованими конусами та хвостовиками.
Стружку з просвердлених отворів необхідно видаляти гідравлічним способом, магнітами або металевими гачками тільки після зупинення верстата та відведення інструменту.
Свердлити отвори у в’язких металах необхідно спіральними свердлами зі стружкодробильними каналами.
Для знімання інструменту з верстата необхідно застосовувати спеціальні молотки та вибивачі, виготовлені з матеріалу, від якого під час удару не відділяються частинки.
Не дозволяється під час роботи верстата перевіряти рукою гостроту різальних кромок інструменту, глибину отвору та вихід свердла з отвору в деталі, а також охолоджувати свердла мокрою ганчіркою.
Підводити трубопровід емульсійного охолодження до інструменту або виконувати його закріплення, а також переналагоджувати верстат дозволяється після повного зупинення верстата.
Не дозволяється виконувати роботи на свердлильних верстатах у рукавицях, рукавичках або із забинтованими кистями рук.
Установлювати і знімати великогабаритні деталі необхідно в рукавицях і тільки після зупинення верстата.
Вентиляція: Забезпечення належної вентиляції для видалення шкідливих речовин із робочої зони.
Пожежна безпека: Наявність пожежних щитів, вогнегасників, плану евакуації.
Електробезпека: Регулярна перевірка електропроводки, використання заземлення.
Верстатників забезпечити додатковими засобами захисту від крокової напруги – діелектричними (дерев'яними) помостами, які мають бути біля кожного верстата, та діелектричними килимками біля силового чи розподільчого електрощита.
Виключити можливість одночасного торкання корпусу технологічної електричної машини та заземлених конструкцій.
Місця для підключення до електричної мережі переносних електроприймачів струму повинні мати написи, що вказують про напругу мережі та вид струму.
Струмовідні частини обладнання повинні бути ізольовані або огороджені. Металеві частини обладнання, які можуть внаслідок пошкодження ізоляції потрапити під напругу, повинні бути заземлені (занулені).
Штепсельні розетки та вилки повинні відповідати напрузі мережі.
Застосовування у виробничих приміщеннях рубильників відкритого типу або рубильників з проріззю у кожухах для рукоятки або ножів не допускається.
Перша допомога: Наявність аптечки та знання правил надання першої допомоги.
Що повинні знати працівники металообробного цеху:
Правила користування верстатами: Як правильно включати, вимикати, налаштовувати обладнання.
Техніка безпеки при різних операціях: Різання, зварювання, шліфування, тощо.
Правила користування ЗІЗ: Як правильно підбирати і використовувати засоби захисту.
Що робити у випадку нещасного випадку: Як діяти при порізах, опіках, електротравмах, пожежі.
Профілактика професійних захворювань: Як уникнути хвороб, пов'язаних з шумом, вібрацією, шкідливими речовинами.
Пам'ятайте, що безпека праці – це відповідальність кожного працівника. Дотримання простих правил може зберегти здоров'я і життя.