Як безпечно для себе звільнити потерпілого від дії електричного струму.

Частина 1. Для НЕ електротехнічного персоналу. Для бухгалтера, айтішніка, торгівельного працівника, домогосподарки....

Наголошую. Ця стаття для не електричних людей. Для тих, хто користується побутовими або офісними електроприладами і ніколи не лізе в електрощиток.

Для електротехнічного персоналу правила більш жорсткі, про це в іншій статті.

Статистичні дані свідчать, що на електроустановки (електроустаткування, електроприлади) напругою 220 В припадає до 70-80% електротравм зі смертельними наслідками, а на електроустановки, напругою понад 1 кВ - до 20-30%.

Приведений розподіл електротравм за величиною напруги електроустановок обумовлюється наступними факторами:

- електроустановки напругою вище 1000 В розповсюджені менше ніж електроустановки до 1000В;

- персонал електроустановок напругою вище 1000 В щорічно проходить спеціальне навчання, в той час як електропроводки, електроприлади, інше електроустаткування напругою до 1000 В доступні людям практично без обмежень, людям, які в своїй більшості мають недостатньо чіткі уявлення щодо небезпеки електричного струму та поводяться з ними необачно.

Тому цілком реально, що кожна людина одного разу буде змушена надати домедичну допомогу потерпілому від ураження електричним струмом. І найімовірніше це буде чоловік або дитина, рідше – колега.

Щоб спасти, треба самому(-ій) залишитись неушкодженим(-ою).

Тому, перед наданням допомоги треба переконатися у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого та тільки за її відсутності перейти до надання допомоги.

Якщо тіло постраждалого знаходиться під напругою (ми бачимо, як людину трясуть електричні розряди, або людина горить під дією струму), треба якнайшвидше звільнити її від дії електричної енергії.

Якщо постраждалий тримає при цьому подовжувач, праску, світильник і т.д. вимкніть із розетки вилку електричну від якої живиться цей прилад. Не спутайте, якщо таких вилок поряд декілька.

Якщо якимось чином електроумілець добрався до проводів 220 В (не вимикаючи напругу розібрав електророзетку, розподільну коробку, просвердлив стіну і пошкодив ізоляцію кабелю) і його прихватило невідпускаючим струмом:

1. відключіть ввідний автомат на квартиру (приватний будинок, офіс, торгову точку, ...) у шафі перед або одразу за лічильником електроенергії;

2. якщо шафа не відкривається, або Ви не знаєте де вона, або Ви боїтесь її відкривати, або це буде занадто довго, візьміть сухий шарф або рушник, або піджак, або сарафан, або мотузку, або щось схоже і не струмопровідне, накиньте на шию, плечі постраждалого і різким рухом потягніть на себе все тіло так, щоб відірвати його від струмоведучих частин. Також можна протягнути цю мотузку попід руки навколо тулуба, але є велика вірогідність торкнутись при цьому тіла постраждалого. Тоді вже спасати треба буде вас обох.

3. якщо постраждалий в рубашці, ще краще, в піджаку або курточці, СУХІЙ!!!, відтягніть його за комір. Щоб випадково не торкнутись тіла пострадалого або можливо комір вологий від поту, накиньте попередньо на свою руку наприклад сухий рушник, щоб ізолювати себе від потерпілого, який знаходиться під дією електричної напруги. Робіть це однією рукою.

В літературі ще описані такі способи як (цитую): звільнити особу від струмопровідних частин або дроту при дії напруги до 1000 В можна за допомогою:

палиці;

дошки;

шапки;

сухих рукавиць;

діелектричних рукавиць;

провідники потрібно перерізати інструментом з ізольованими ручками або перерубати сокирою з дерев’яним сухим топорищем.

Ну скажіть, де оте все взяти знаходячись в офісі, де таки перетерся провід подовжувача, який безконтрольно валяється на підлозі

або в квартирі, де місцевий умілець міняє розетку під напругою, яка підгоріла від занадто потужної електроплитки.

Я ще допускаю, що в домохозяйки є відшліфована качалка для лікування того умільця (жарт) і нею можна вдарити по руках, щоб відірвати їх від електропроводів або сухі рукавички для миття посуду, вдягнувши які можна відтягнути за шиворот пострадалого але щоб айтішнік або бухгалтер ходив на роботу з сокирою, такого ще не зустрічав.

І хто знає, де в офісі знайти діелектричні рукавички, якщо відповідальний за електрогосподарство цього офісу не завжди точно пам'ятає де вони лежать.

Якщо ж Ви на вулиці і бачите, що в розподільчій підстанції щось-хтось горить. Не підходьте туди. Ви там можете загинути. Від дії електричного струму або від дії вибуху. Визвіть місцевий РЕС, швидку, і поліцію.

- 101 — пожежна охорона;

- 102 — поліція;

- 103 — невідкладна медична допомога;

- 112 — єдиний телефонний номер екстреної допомоги населенню.

Якщо Ви на вулиці і бачите, як на обірваних проводах лежить людина, не підходьте туди. Ви не проходили спеціального навчання, як це зробити безпечно. Якщо провід під високою напругою, Ви потрапите під дію "крокової напруги" і можете загинути.

Проте, іноді людину неможливо стримати в її бажанні спасти рідну людину. Тому, давайте трошки заглибимось і розберемось, як це можна зробити безпечно.

Що таке "крокова напруга"?

Коли в діючій лінії електропередач 0,4 кВ і вище виникає обрив і падіння проводу на землю і якщо ЛЕП при цьому не відключається, стається виток струму з проводу в землю. Як вода з труби, яку прорвало.

В місці дотику провода до землі значення напруги практично дорівнює значенню напруги в проводі.

На відстані 1 м від провода зниження напруги становить близько 68%, на відстані 10 м — 92%.

Тобто, якщо в місці дотику провода до землі потенціал складає 6000 В, то через 1 метр потенціал землі буде 2000 В, а ще чарез 9 м - 500 В.

Або, якщо в місці дотику провода до землі потенціал складає 220 В, то через 1 метр потенціал землі буде 70 В, а ще чарез 9 м - 20 В.

"Крокова напруга" - це електрична напруга, що виникає між двома точками поблизу струмопровідної лінії, яка торкається землі, на відстані одного кроку.

Чим ближче людина знаходиться до місця витоку струму, тим вищою є небезпека ураження при пересуванні в небезпечній зоні. Як бачимо, при обриві лінії 6 кВ поблизу обірваного провода "крокова напруга" при ширині кроку 1 м може бути 6000 - 2000 = 4000 В, а якщо обірваний провід лінії 220В, "крокова напруга" дорівнює 220 - 70 = 150 В.

Напруга, що уражає людину, залежить від ширини кроку: чим більше крок, тим небезпечніше. Навіть невелика напруга в 50-80 В викликає мимовільні судорожні скорочення м'язів ніг і, як наслідок, падіння людини на землю. Якщо людина падає убік місця дотику, тоді вражаюча напруга стає смертельною. Адже при падінні і спробі встати, тобто спертись на руки й ноги струм буде проходити по довшому шляху, тобто діюча на організм людини напруга буде майже в двічі більшою, і шлях струму буде не нога - нога, а нога - внутрішні ограни - серце - рука.

Як безпечно вийти із зони крокової напруги?

Якщо поряд з Вами з якихось причин упав провід, який можливо знаходиться під напругою 220 Вольт і вище, зведіть ступні ніг разом, неначе при команді: "Струнко".

Виходити із зони ураження треба «гусячим кроком»: зведіть ступні ніг разом, не відривайте їх одна від одної і від землі та пересувайтеся дрібними ковзаючими кроками. Ви начебто стоїте на одній точці і різниця потенціалів між точками на яких стоять ноги відсутня або не відчутна.

Можна скористатися альтернативним способом покинути зону "крокової напруги" - стрибками на одній нозі або на двох зведених разом ногах, але в цьому разі є велика вірогідність впасти. Як вже було сказано, при падінні людина потрапляє під ще більшу напругу, оскільки відстань між точками на землі між рукою і ногою більша, ніж при "кроковій напрузі".

Якщо людина, яка знаходиться в зоні "крокової напруги" вже впала, не треба намагатися встати. Не спирайтесь руками об землю. Викочуйтесь із зони "крокової напруги" подалі від обірваного проводу.

Як звільнити людину від дії електричного струму, якщо вона лежить на обірваному проводі лінії електропередачі?

Якщо ви завідомо знаєте, що людина лежить на проводі з напругою 220 В, а не вище 1000 В, і, якщо на Вас сухе взуття з ізолюючою підошвою, тоді, стараючись не підходити близько до проводу і постраждалого, можна відтягнути зазначеним вище способом постраждалого від проводу (сухий шарф, курточка, піджак або за сухой комір або інші частини сухого одягу постраждалого). Не варто шукати на вулиці суху палицю або дошку: або не знайдете і втратите час, або вона буде сира і Ви самі потрапите під напругу.

При звільненні потерпілого від дії електричної напруги важливо дотримуватичь наступного:

- відтягуючи потерпілого за сухий одяг треба братись подалі від місця ураження;

- не торкайтесь відкритих частин тіла потерпілого та металевих предметів, розташованих поруч;

- уникайте контакту із взуттям потерпілого, взуття може бути вологим, а отже гарно проводити електричний струм.

Звільнивши людину від дії електричного струму можна перейти до надання першої домедичної допомоги постраждалому при ураженні електричним струмом:

Як безпечно для себе надати домедичну допомогу постраждалому при ураженні електричним струмом або блискавкою.





Бажаю Вам здоров'я і щоб ці знання Вам ніколи не знадобились.





P.S. У Вас є можливість ознайомитись з курсом "Електробезпека для НЕелектротехнічного персоналу". Жміть на це посилання.

Свіжі статті з наших блогів:
Блог Перша допомога
Допомога при ураженні електричним струмом
Перша домедична допомога при ураженні електричним струмом або блискавкою. Стосується всіх, навіть тих, хто не має електричної і медичної освіти.

Найчастіші випадки ураження електричним струмом стаються вдома. Це дитина, допитливість якої привела до незахищеної електричної розетки або увімкнутої в розетку зарядки, ... Або чоловік, який непрофесіонально ремонтує домашню електропроводку і електроприлади.

Тому, знати, як допомогти потерпілому при ураженні електричним струмом, бажано знати навіть домогосподарці. Це не складно.

Читайте в статті...

Довготривале здавлення постраждалого під час обвалу будинку. Перша допомога.
Як правильно витягти людину з під завалу? Що робити, якщо ВАС завалило?

Після ракетних нальотів люди опиняються затисненими під уламками будівель.

При затисненні у судинах здавлених кінцівок у великій кількості збираються продукти розпаду. Якщо при звільненні людини з під завалу діяти не правильно, продукти розпаду потраплять у кров'яне русло і людина помирає.

Як допомогти, щоб людина залишилась живою? Читайте в статті...

Перелом руки, ноги. Що робити?
Перша допомога при переломі кінцівки.
2024
Перша допомога

Перелом руки чи ноги - це завжди неприємна випадковість. Це біль, розгубленість, роздратування, розчарування...

Переломи кінцівок тільки в Україні щодня стаються з сотнями людей.

Переломи часто стаються у дітей, у молодих, спортивних і не зовсім, людей, у людей похилого віку.

Як полегшити для пострадалого ці хвилини до приїзду швидкої медичної допомоги? Читайте в статті...

Блог Безпека для життя і здоров'я
Чи потрібен дозвіл на компресор
ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА. ЗАГАЛЬНИЙ КУРС. Частина 1. Для НЕ електротехнічного, електротехнічного і електротехнологічного персоналу

Молодим татку і мамі, діткам, школярам, студентам вузів, працівникам і підприємцям... Всім, хто не пов'язаний з електрикою і кому це не треба.

Просто загляньте на хвилинку на цю сторінку

Чи потрібен дозвіл на компресор
Чи треба отримувати дозвіл на експлуатацію комперсора?

Одразу надам відповідь: Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається.

Про підстави, чому Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається, читайте далі...

Чи потрібен дозвіл на ресивер?
Чи треба отримувати дозвіл на ресивер

Розглянемо ресивер об'ємом 500 літрів з максимальним тиском 13 бар. Чи треба дозвіл на такий ресивер?

При нинішньому законодавстві - ні. Дозвіл на експлуатацію ресивера не потрібен.

Але, не все так просто. Треба розібратись. Чому при діючому законодавстві Дозвіл на експлуатацію (застосування) ресивера не вимагається читайте далі...

Причини травм офісних працівників і домогосподарок
Масові скарги на травмування від домогосподарок і офісних працівників. Ці чинники діють на кожного.

Масові травм опорно-рухової системи (розтягнення, вивихи, переломи, переломо-вивихи) вдома або в офісі.

Чому так стається? Як це попередити? Читати далі...