ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА

ЗАГАЛЬНИЙ КУРС. Частина 1.

для не електротехнічного, електротехнічного і електротехнологічного персоналу

Тема 1. Загальні положення.

Знання, звідки йде небезпека, породжує можливість чинити опір і перемагати

Що таке електробезпека?

Існує декілька визначень поняття ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА.

Електробезпека – це система організаційних та технічних заходів та засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого та небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електричного поля та статичної електрики.

Електробезпека – це система заходів, спрямованих на попередження ураження людей електричним струмом.

Електробезпека – це система заходів, спрямованих на збереження життя та здоров'я електротехнічного персоналу, що працює в діючих електроустановках.

Звичайна людина часто навіть не знає, і не повинна знати, про існування вище вказаних організаційних та технічних заходів та засобів для захисту від ураження електричним струмом, тому зупинимось на наступному визначенні:

Електробезпека – це відсутність загрози з боку електроустановки життю, здоров'ю та майну людей, тваринам, рослинам та навколишньому середовищу.

Хто має знати правила електробезпеки?

Правила електробезпеки необхідно знати всім без винятку.

Правила електробезпеки необхідно знати не лише електротехнічного персоналу підприємств, а й усім верствам населення – дітям дошкільного та шкільного віку, школярам та студентам, домогосподаркам, робітникам та керівникам усіх рівнів від майстра до міністра, працівникам промисловості та сільського господарства, працівникам науки, освіти, культури, мистецтва, медицини, транспорту, зв'язку, торгівлі, працівникам усіх форм власності та всіх видів діяльності.

Заняття з питань електробезпеки необхідно проводити з усіма категоріями населення, починаючи з дитячого садка, у школі, інституті, на виробництві, у закладах невиробничої сфери тощо, за програмами, розробленими з урахуванням специфіки діяльності, віку, освіти, кваліфікації, стажу роботи.

Чому потрібно знати правила електробезпеки?

Тому що електрична енергія знаходиться з нами поряд скрізь – не тільки на виробництві, а й вдома та на дачі, у квартирі та у дворі, у власному та у громадському транспорті, на роботі та на відпочинку, у школі та інституті, в магазині та кінотеатрі, у поліклініці та в санаторії тощо.

Тому що електрична енергія – це фактор підвищеної небезпеки, а безпосередній контакт з електроустановками без виконання заходів електробезпеки – це реальна загроза ураження електричним струмом з тяжкими наслідками чи втратою життя.

Чим небезпечна електрична енергія?

Електрична енергія – це невидима небезпека.

Автомобіль, що рухається – це загроза, видима органами зору.

Теплове випромінювання (вогонь, гаряча поверхня) – це небезпека, відчутна органами почуттів на відстані.

Незвичні смакові відчуття – органи смаку сигналізують про небезпеку.

Запахи небезпечних газів – цю небезпеку відчувають органи нюху.

Електрична енергія таких прикмет не має.

Її неможливо ні побачити, ні почути, ні відчути, ні визначити за запахом чи на смак, Тобто. це невидима небезпека.

Визначити її наявність можливо лише за непрямими прикметами – по роботі електродвигунів, світильників, нагрівальних приладів, гудінню трансформатора або з допомогою спеціальних приладів.

У зв'язку з тим, що навчання з електробезпеки проводиться в основному спеціалізованому персоналу, який обслуговує електроустановки, багато людей, як діти, так і дорослі, не розуміють небезпеку від поразки електричним струмом.

Багато дорослих, у тому числі керівний персонал, вважаючи себе електро-майстрами, але не будучи підготовленим персоналом, щоб заощадити час або гроші, намагаються самостійно виконати будь-який ремонт у діючих електроустановках.

Часто такі спроби закінчуються трагічно.

А діти!.. Допитливість, непосидючість, енергійність дітей при відсутності поняття про небезпеку електроустановок також призводять до непоправних наслідків.

Особливості електричного струму, як фактора небезпеки:

- людина не в змозі дистанційно без спеціальних приладів визначити наявність напруги, а тому дія струму, як правило, несподівана і захисна реакція організму проявляється лише після потрапляння під напругу;

- струм, що протікає через тіло людини, діє на тканини та органи не тільки в місцях контакту з струмовідними частинами та на шляху протікання, а також рефлекторно, як дуже сильний подразник, який впливає на весь організм, що може призвести до порушення функціонування життєво важливих систем організму – нервової, дихальної, серцево-судинної та інших систем організму;

- електротравми можливі без торкання людини до струмоведучих частин, внаслідок виникнення електричної дуги при пробої повітряного проміжку між струмовідними частинами або між струмовідними частинами та людиною чи землею;

- тільки важкі електротравми та електротравми зі смертельними наслідками обліковуються, розслідуються, аналізуються. що не дає повної картини електротравматизму та негативно впливає на профілактику електротравматизму;

- навчання з електробезпеки проводиться в основному з електротехнічним персоналом, а електричний струм може вразити будь-кого без винятку з дня народження та до останнього дня життя.

Як убезпечити себе і тих, хто поруч від небезпечної дії електричної енергії?

Для цього необхідно знати і виконувати всього нічого:

- Для всіх і кожного – знати про можливий вплив електричної енергії на організм людини та її наслідки. Дотримуватись необхідної обережності та відстані.

- вміти безпечно для себе звільняти потерпілого від дії електричного струму;

- вміти безпечно для себе надати постраждалому домедичну допомогу;

- знати, як і чим можна захистити себе в різних життєвих ситуаціях, які є Засоби Захисту та вміти користуватися цими Засобами Захисту;

- для безпеки персоналу, який обслуговує електроустановки – необхідно знати та виконувати вимоги Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

- для безпечної експлуатації електроустановок – знати та виконувати вимоги Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів;

- з метою безпечного конструювання, монтажу та влаштування електричних установок – знати та виконувати вимоги Правил улаштування електроустановок.

Тема 2. Дія електричного струму на організм людини.

Види електротравм

Загальні електротравми або електричні удари характеризуються такими проявами:

- судомні скорочення м'язів без втрати свідомості;

- судомні скорочення м'язів із втратою свідомості без порушення дихання та кровообігу;

- непритомність із порушенням серцевої діяльності чи дихання або з порушенням серцевої діяльності та дихання разом;

- клінічна смерть, тобто відсутність дихання та кровообігу;

- психофізичний шок.

Місцеві електротравми:

- електричні опіки;

- електричні знаки;

- металізація шкіри;

- електроофтальмія (пошкодження очей ультрафіолетовим випромінюванням електродуги);

- механічні пошкодження.

Термічна дія електроструму – електричні опіки І – ІV ступеня:

I – почервоніння шкіри потерпілого;

II - пухирі;

III – значні опіки з поразкою до 30% поверхні тіла;

IV – поразка не тільки значних частин тіла (понад 30% шкірного покриву), а й вигоряння м'язів до кісток.

Термічна дія електроструму – електричні знаки, металізація шкіри, електроофтальмія.

Електричні знаки – загрубіння шкіри у місцях протікання електричного струму крізь поверхневий шар шкіри людини.

Металізація шкіри – проникнення частинок розплавленого металу на поверхню шкіри. При цьому шкіра втрачає електричний опір і стає електропровідною.

Електроофтальмія – дія ультрафіолетового випромінювання електричної дуги на сітківку очей з частковою або повною втратою зору тимчасово або постійно.

Механічна дія електроструму

- скорочення м'язів рук із можливістю самостійно звільнитися від дії електричного струму;

- скорочення м'язів рук із втратою можливості самостійно звільнитися від дії електричного струму при струмі невідпускання;

- скорочення м'язів ніг при проходженні струму шляхом нога – нога під дією крокової напруги;

- скорочення м'язів легень при проходженні струму по шляху рука – рука, голова – рука, голова – нога. Кисневе голодування, втрата клітин головного мозку;

- скорочення м'язів серця при проходженні струму по шляху рука – рука, голова – рука, голова – нога. Кисневе голодування, втрата клітин головного мозку;

- скорочення м'язів язика та закриття дихальних шляхів при проходженні струму по шляху голова – рука, голова – нога. Кисневе голодування, втрата клітин мозку;

- скорочення м'язів внутрішніх органів при проходженні струму по шляху через внутрішні органи.

Електролітична дія електричного струму

Електролітична дія струму при проходженні струму через внутрішні органи, в яких є кислота (шлунковий сік) та вода (70% тіла людини складається з води):

Кислота + вода = електроліт. Електроліт - провідник електричного струму.

При протіканні електричного струму через внутрішні органи в електроліті відбувається електроліз - розкладання молекул на позитивні і негативні іони.

Іонізація призводить до руйнування клітин біологічного об'єкта, ушкоджуються внутрішні органи, виникають гастрити, коліт, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, інші ушкодження.

Чинники, що впливають на тяжкість ураження електричним струмом:

- величина струму, що проходить через тіло людини;

- величина напруги;

- електричний опір тіла людини;

- частота та рід струму;

- шлях струму;

- індивідуальні особливості та стан організму людини;

- час дії струму;

- фактор раптовості дії струму;

- фактор виробничого середовища.

Тема 3. Фактори дії електричної струму на організм людини.

На організм людини впливають:

- величина струму, що протікає через організм людини (5 – 100 мА);

- величина напруги дотику;

- електричний опір організму людини (1000 – 50000 Ом);

- частота та рід струму;

- шляхи протікання струму через організм (найбільш вражаючі шляхи: рука – рука, голова – рука, голова – нога, рука – нога, внутрішні органи, серцево-судинна система, нога - нога);

- індивідуальні особливості та стан організму (настрій, алкоголь);

- час дії струму (чим довше – тим важчі наслідки, тому необхідно якнайшвидше звільнити потерпілого від дії струму та надати йому ефективну домедичну допомогу);

- фактор несподіванки дії струму;

- фактор виробничого середовища (температура, вологість, струмопровідний пил, струмопровідна підлога, пари агресивних речовин, розміщення обладнання).

Тема 4. Величини струму - безпечні, небезпечні, смертельні (І, А(Ампер))

Експериментальним шляхом, вченими ще позаминулого століття, було встановлено, що:

до 5 мА – безпечний струм;

5 – 20 мА – легкі травми (опіки 1-го ступеня – почервоніння шкіри, скорочення м'язів з можливістю самостійно звільнитися від дії електричного струму, електричні знаки, металізація шкіри, інші ушкодження у легкій формі);

20 – 50 мА – середні травми (не відпускаючий струм, опіки ІІ-го ступеня, пухирі, поразки середнього ступеня, можлива зупинка серця з фібриляцією);

50 – 100 мА – тяжкі травми або смерть (опіки ІІІ – ІV ступеня – обвуглювання значних ділянок шкіри та м'язів до кісток, зупинка серця, інші ушкодження у тяжкій формі, клінічна смерть);

понад 100 мА – смерть.

Примітка: тяжкість наслідків залежить від тривалості дії струму на людину.

Чинники, що впливають на величину опору організму людини (позитивні та негативні – запам'ятайте їх):

- стан тіла людини – сухе, чисте або вологе, спітніле, забруднене;

- стан одягу – сухий, чистий, неструмопровідний або вологий, забруднений, з металевими або металізованими елементами, тобто струмопровідний;

- стан ніг – сухі, чисті чи вологі, забруднені. Підошва взуття - ізоляція або підошва взуття - струмопровідна;

- стан рук – сухі, чисті, без мікротравм або вологі, забруднені, з ушкодженнями, ранами, дрібними подряпинами;

- стан організму - здоровий, не втомлений або втомлений, або із ознаками захворювання;

- настрій – добрий чи зіпсований;

- вживання алкоголю – не вживався, вживався.

Тема 5. Електричний опір організму людини (R, Ом)

Величини опору організму людини:

50 000 Ом (50 ком) і більше – може бути при сукупності всіх позитивних умов – все чисте, сухе, взуття на ізолюючій підошві, руки без мікротравм, не втомлений, гарний настрій, алкоголь не вживав;

1000 Ом (1 кОм) і менше – при сукупності всіх негативних умов – все вологе, забруднене, взуття на струмопровідній підошві, руки мають мікротравми, настрій зіпсований, вживався алкоголь.

Тема 6. Величини напруги – безпечні, небезпечні, смертельні.

Правилами прийнято величини малих напруг (U, В(Вольт)):

- 42 В змінного струму;

- 110 В постійного струму.

Бували випадки, що досвідчені (начебто) електрики казали: "Та..., тут 42 Вольти. Нічого страшного!", - але не враховували деякий факторів і через мить пальці такого горе-електрика ставали обвугленими.

То, чи дійсно встановлені величини малих напруг ~42В і -110В безпечні? Спробуємо визначити це найпростішим розрахунком:

для розрахунку застосуємо закон Ома для ділянки кола

Величина струму для позитивних умов буде:

I = U : R = 42 : 50 000 = 0,84 мА - менше 5 мА, безпечний струм (дивись Тему 4 цього докладу);

I = U : R = 110 : 50 000 = 2,24 мА - менше 5 мА, безпечний струм.

Величина струму для негативних умов буде:

I = U : R = 42 : 1000 = 42 мА - більше 5 мА, небезпечний не відпускаючий струм, травми середнього ступеня;

I = U : R = 110 : 1000 = 110 мА - більше 5 мА і навіть більше 100 мА - смертельний струм.

Відповідно до таких розрахунків гранично допустима напруга для людини при нормальному (неаварійному) режимі роботи електроустановки не повинна перевищувати 5 В:

I = U : R = 5 : 1000 = 5 мА - безпечний струм.

Оглянемось круг себе. Навколо нас всюди мережі з напругою набагато вищою ніж 5 Вольт.

В домашній мережі 220 В.

На виробництві 220В або 380В, і навіть вище 1000В.

З блока живлення вхідна напруга до ноутбука від 15 до 20 вольт.

І тільки зарядне для мобільного живиться від 220 В, а видає на мобільний телефон зазвичай 5 В (буває і 12В). Але не треба розслаблятись – величина струму з зарядного на мобілку - 2 А (в 20 разів більше від смертельного значення струму 0,1А).

Як же убезпечити себе від шкідливої дії електричного струму та зберегти своє здоров'я та життя?

Необхідно впровадити та виконувати систему електробезпеки. Кожен на своєму рівні.

Для не електротехнічних людей.

Вдома або в офісі треба просто користуватись справними електроприладами і не допускати до них дітей.

Наприклад, в справну розетку не влізе навіть самий маленький пальчик. Справна розетка не має тріщин, підгарів в отворах і на пластику. Але, ця маленька ручка з маленькими пальчиками може легко засунути в отвір розетки мамину металеву шпильку, що залишилась на прикраватній тумбочці або цвях, який випав у тата з кармана, або скріпку, яка впала з сестринського столу. Ви читали вище, що в такому разі станеться з маленькою ручкою, і з маленькою дитинкою. Це жах. Але його можна попередити.

Буває на зарядці мобільного телефону пошкоджується тонюсінький мідний провідник всередині ізольованого кабелю. Також знаходиться умілець, який зачищає ізоляцію цього кабельку, скручує проводок, ізолює ізолентою, і, щастя, все працює. Зарядка включена в розетку, в кімнаті тепло, і бувають протяги, ізолента висихає розмотується, на це ніколи звертати увагу. І от, одного разу, за оголений провід, можливо мокрими руками торкається дитина, кохана дружина або люба теща. Приємного мало.

Або пошкоджений кабель праски, або ...

Тому, вдома і в офісі функціонуюча система електробезпеки - це користування справними електроприладами, нагляд за маленькими дітьми, професійний ремонт електроприладів, самоосвіта, навчання дітей найпростішим вимогам електробезпеки, про можливий вплив електричної енергії на організм людини та її наслідки, як безпечно для себе звільнити потерпілого від дії електричного струму (залежно від віку дитини).

Для електротехнічного і електротехнологічного персоналу все трошки складніше. І це ми розглянемо у наступній лекції.

Що ще треба знати не електротехнічним людям? Переходьте за посиланнями:

Як безпечно для себе звільнити потерпілого від дії електричного струму, якщо Ви не розумієтесь в електриці.

Як безпечно для себе надати домедичну допомогу постраждалому при ураженні електричним струмом або блискавкою.




Анонс. Скоро буде:

ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА. ЗАГАЛЬНИЙ КУРС. Частина 2.

Для електротехнічного і електротехнологічного персоналу

Посилання на Частину 2 стане робочим, як тільки закінчиться робота над нею.

Свіжі статті з наших блогів:
Блог Перша допомога
Допомога при ураженні електричним струмом
Перша домедична допомога при ураженні електричним струмом або блискавкою. Стосується всіх, навіть тих, хто не має електричної і медичної освіти.

Найчастіші випадки ураження електричним струмом стаються вдома. Це дитина, допитливість якої привела до незахищеної електричної розетки або увімкнутої в розетку зарядки, ... Або чоловік, який непрофесіонально ремонтує домашню електропроводку і електроприлади.

Тому, знати, як допомогти потерпілому при ураженні електричним струмом, бажано знати навіть домогосподарці. Це не складно.

Читайте в статті...

Довготривале здавлення постраждалого під час обвалу будинку. Перша допомога.
Як правильно витягти людину з під завалу? Що робити, якщо ВАС завалило?

Після ракетних нальотів люди опиняються затисненими під уламками будівель.

При затисненні у судинах здавлених кінцівок у великій кількості збираються продукти розпаду. Якщо при звільненні людини з під завалу діяти не правильно, продукти розпаду потраплять у кров'яне русло і людина помирає.

Як допомогти, щоб людина залишилась живою? Читайте в статті...

Перелом руки, ноги. Що робити?
Перша допомога при переломі кінцівки.
2024
Перша допомога

Перелом руки чи ноги - це завжди неприємна випадковість. Це біль, розгубленість, роздратування, розчарування...

Переломи кінцівок тільки в Україні щодня стаються з сотнями людей.

Переломи часто стаються у дітей, у молодих, спортивних і не зовсім, людей, у людей похилого віку.

Як полегшити для пострадалого ці хвилини до приїзду швидкої медичної допомоги? Читайте в статті...

Блог Безпека для життя і здоров'я
Чи потрібен дозвіл на компресор
ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА. ЗАГАЛЬНИЙ КУРС. Частина 1. Для НЕ електротехнічного, електротехнічного і електротехнологічного персоналу

Молодим татку і мамі, діткам, школярам, студентам вузів, працівникам і підприємцям... Всім, хто не пов'язаний з електрикою і кому це не треба.

Просто загляньте на хвилинку на цю сторінку

Чи потрібен дозвіл на компресор
Чи треба отримувати дозвіл на експлуатацію комперсора?

Одразу надам відповідь: Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається.

Про підстави, чому Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається, читайте далі...

Чи потрібен дозвіл на ресивер?
Чи треба отримувати дозвіл на ресивер

Розглянемо ресивер об'ємом 500 літрів з максимальним тиском 13 бар. Чи треба дозвіл на такий ресивер?

При нинішньому законодавстві - ні. Дозвіл на експлуатацію ресивера не потрібен.

Але, не все так просто. Треба розібратись. Чому при діючому законодавстві Дозвіл на експлуатацію (застосування) ресивера не вимагається читайте далі...

Причини травм офісних працівників і домогосподарок
Масові скарги на травмування від домогосподарок і офісних працівників. Ці чинники діють на кожного.

Масові травм опорно-рухової системи (розтягнення, вивихи, переломи, переломо-вивихи) вдома або в офісі.

Чому так стається? Як це попередити? Читати далі...