Чи потрібен дозвіл на ресивер? Адже це посудина, яка працює під тиском.

Дозвіл на експлуатацію (застосування) устатковання підвищеної небезпеки.

Розглянемо ресивер об'ємом 500 літрів з максимальним тиском 13 бар.

Чи треба дозвіл на такий ресивер?


У пункті 5 Постанови КМУ від 03.02.2021 р. № 77 "Перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки" (далі – Перелік 77) є два підпункти які вимагають:

5. дозвіл на обладнання, що працює під тиском, яке зазначене:

1) у Технічному регламенті обладнання, що працює під тиском, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2019 р. № 27 (далі – Технічний регламент № 27);

2) у пункті 2 Технічного регламенту простих посудин високого тиску, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1025 (далі – Технічний регламент № 1025).

Ресивер, який ми розглядаємо, підпадає під дію обох цих підпунктів, 1 і 2.

Але,

коли ми розглянемо вказані Технічні регламенти № 27 і № 1025, то побачимо, що їх вимоги стосовно отримання дозволу протилежні.


Доведемо це:

У підпункті 3 пункту 2 Технічного регламенту № 27 вказано:

2. Вимоги цього Технічного регламенту не поширюються на:

3) прості посудини, що працюють під тиском, які підпадають під дію Технічного регламенту № 1025;

Ресивер з максимальним тиском 13 бар та об’ємом 500 літрів підпадає під дію Технічного регламенту простих посудин високого тиску № 1025

тому що:

Ресивери виготовляються серійно та мають такі характеристики (цитую вимоги пункту 2 Технічного регламенту № 1025):

1) посудини є зварними, піддаються внутрішньому надлишковому тиску понад 0,5 бара і призначені для наповнення повітрям або азотом і не призначеними для вогневого нагрівання;

2) деталі та вузли, що впливають на міцність посудини під тиском, повинні виготовлятися з якісної нелегованої сталі або нелегованого алюмінію, або алюмінієвих сплавів, не зміцнених шляхом старіння;

3) посудина повинна складатися з:

циліндричної частини з круговими поперечними перерізами, закритими випуклими назовні та/або пласкими днищами, що мають ту саму вісь обертання, що і циліндрична частина;

двох випуклих назовні днищ з однією віссю обертання;

4) максимальний робочий тиск посудини не повинен перевищувати 30 бар, а добуток такого тиску на об’єм посудини (PS x V) - 10 тис. бар на 1 літр.

Для ресивера, який ми розглядаємо (макс. тиск 13 бар, об’єм 500 літрів), добуток тиску на об’єм посудини (13 x 500) = 6500 бар на 1 літр.

5) мінімальна робоча температура не повинна бути нижче - 50 °C, а максимальна робоча температура - вище + 300 °C для посудин із сталі і + 100 °C для посудин з алюмінію або його сплавів.

Всі умови стосовно того, що ресивер підпадає під Технічний регламент № 1025 доведено.

Відповідно:

Якщо, згідно з підпунктом 3 пункту 2 Технічного регламенту № 27, проста посудина, що працює під тиском, підпадає під дію Технічного регламенту № 1025, то вимоги Технічного регламенту 27 на такі посудини не поширюються, і значить підпункт 1 пункту 5 Постанови 77 на такі посудини не поширюється. Отже, Дозвіл Держпраці на ресивер не потрібен.

Але,

Згідно з підпунктом 2 пункту 5 Групи А Постанови № 77, якщо проста посудина підпадає під дію пункту 2 Технічного регламенту № 1025 (ми, тільки що, вище, довели, що ресивер підпадає під дію цього регламенту) — Дозвіл Держпраці потрібен.

От ВАМ і неоднозначне (множинне) трактування норм НПАОП.

А тепер, вішенька на тортик.

Згідно з п. 7 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 р. № 877-V, у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов’язків суб’єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб’єкта господарювання.

Висновок:

в наслідок того, що законодавство стосовно питання експлуатації посудин під тиском є суперечливим, не доопрацьованим, дозвіл на ресивер можна не отримувати.P.S. Часто суб’єкти господарювання вирішують все ж отримати дозвіл на експлуатацію ресивера - на всяк випадок.

Буває (далі, з особистого досвіду і спілкування), що під час перевірки інспектор, користуючись недостатнім досвідом і впевненістю та відсутністю юридичної підтримки інженера з охорони праці, фіксує порушення, якщо дозвіл на ресивер не отримано. І погрожує наступними наслідками: закриття підприємства, заборона на експлуатацію обладнання, а в разі нещасних випадків з важкими наслідками - кримінальна відповідальність.

Який вихід?

Впевненні знання і юридична підтримка.

Свіжі статті з наших блогів:
Блог Перша допомога
Допомога при ураженні електричним струмом
Перша домедична допомога при ураженні електричним струмом або блискавкою. Стосується всіх, навіть тих, хто не має електричної і медичної освіти.

Найчастіші випадки ураження електричним струмом стаються вдома. Це дитина, допитливість якої привела до незахищеної електричної розетки або увімкнутої в розетку зарядки, ... Або чоловік, який непрофесіонально ремонтує домашню електропроводку і електроприлади.

Тому, знати, як допомогти потерпілому при ураженні електричним струмом, бажано знати навіть домогосподарці. Це не складно.

Читайте в статті...

Довготривале здавлення постраждалого під час обвалу будинку. Перша допомога.
Як правильно витягти людину з під завалу? Що робити, якщо ВАС завалило?

Після ракетних нальотів люди опиняються затисненими під уламками будівель.

При затисненні у судинах здавлених кінцівок у великій кількості збираються продукти розпаду. Якщо при звільненні людини з під завалу діяти не правильно, продукти розпаду потраплять у кров'яне русло і людина помирає.

Як допомогти, щоб людина залишилась живою? Читайте в статті...

Перелом руки, ноги. Що робити?
Перша допомога при переломі кінцівки.
2024
Перша допомога

Перелом руки чи ноги - це завжди неприємна випадковість. Це біль, розгубленість, роздратування, розчарування...

Переломи кінцівок тільки в Україні щодня стаються з сотнями людей.

Переломи часто стаються у дітей, у молодих, спортивних і не зовсім, людей, у людей похилого віку.

Як полегшити для пострадалого ці хвилини до приїзду швидкої медичної допомоги? Читайте в статті...

Блог Безпека для життя і здоров'я
Чи потрібен дозвіл на компресор
ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА. ЗАГАЛЬНИЙ КУРС. Частина 1. Для НЕ електротехнічного, електротехнічного і електротехнологічного персоналу

Молодим татку і мамі, діткам, школярам, студентам вузів, працівникам і підприємцям... Всім, хто не пов'язаний з електрикою і кому це не треба.

Просто загляньте на хвилинку на цю сторінку

Чи потрібен дозвіл на компресор
Чи треба отримувати дозвіл на експлуатацію комперсора?

Одразу надам відповідь: Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається.

Про підстави, чому Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається, читайте далі...

Чи потрібен дозвіл на ресивер?
Чи треба отримувати дозвіл на ресивер

Розглянемо ресивер об'ємом 500 літрів з максимальним тиском 13 бар. Чи треба дозвіл на такий ресивер?

При нинішньому законодавстві - ні. Дозвіл на експлуатацію ресивера не потрібен.

Але, не все так просто. Треба розібратись. Чому при діючому законодавстві Дозвіл на експлуатацію (застосування) ресивера не вимагається читайте далі...

Причини травм офісних працівників і домогосподарок
Масові скарги на травмування від домогосподарок і офісних працівників. Ці чинники діють на кожного.

Масові травм опорно-рухової системи (розтягнення, вивихи, переломи, переломо-вивихи) вдома або в офісі.

Чому так стається? Як це попередити? Читати далі...