Зупинити кров - значить зберегти життя. Правила першої дпомоги.

Якщо з рани швидко витікає кров, пораненому загрожує смерть.
Треба тиснути на рану, покликати на допомогу. Викликати швидку.
При сильній кровотечі з рани:
Тисніть на рану.
Як найшвидше телефонуйте за номерами 103 або 112.
Тисніть на рану до прибуття медичної допомоги.

Щоб зберегти життя зупинити кров треба швидко, не втрачаючи ні секунди.

Вибух, ДТП, травма на виробництві або в побуті. Сьогодні це може статись з кожним з нас, чи з рідною людиною. Тому, способи зупинки кровотечі треба знати кожній свідомій людині.

Якщо вчасно не зупинити кровотечу при пораненні великих судин людини, смерть настає за декілька хвилин.

Кожен з нас може навчитись найпростіших навичок першої допомоги, щоб в надзвичайній ситуації спасти життя, можливо, рідній близькій людині.

Сучасною світовою медициною розроблені Порядки про те, щоб людина, яка не має медичної освіти, змогла допомогти постраждалим при масивній зовнішній кровотечі до приїзду бригади "швидкої допомоги". Тобто, щоб проста пересічна людина, яка не має спеціальних знань по медицині, могла надати пораненому допомогу так, щоб він залишався живим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги. Така допомога, в перші хвилини настання нещасного випадку, значно збільшує вірогідність, що постраждала людина залишиться живою.

Ознаками масивної зовнішньої кровотечі є будь-що з нижченаведеного:

- швидке, інтенсивне витікання крові з рани;

- пульсуючий характер кровотечі (кров б’є фонтаном);

- пляма крові біля постраждалого, яка швидко збільшується;

- значне просякнення одягу постраждалого кров’ю;

- повна чи часткова ампутація кінцівки вище рівня кисті чи ступні;

- порушення або втрата свідомості у постраждалого без ознак черепно-мозкової травми, при наявності зовнішньої кровотечі;

- ознаки порушення перфузії: бліда шкіра, холодні кінцівки тощо, при наявності зовнішньої кровотечі.

Як діяти при наданні домедичної допомоги постраждалим при масивній зовнішній кровотечі?

Перші три правила перед наданням допомоги:

1. перед тим, як кидатись надавати допомогу постраждалому, переконатися у відсутності небезпеки для свого життя і здоров'я;

2. покликати на допомогу тих, хто поряд місця події. Якщо поряд є декілька людей треба звертатись до конкретної особи: Іван - біжи за аптечкою, Катерино - викликай швидку, Євгене - швидко сюди, допомагай;

3. якщо є така можливість, треба одягнути латексні рукавички, маску та захисні окуляри з метою запобігання потраплянню крові на слизові оболонки та шкіру.

Розглянемо три різних ситуації масивної кровотечі.

Ситуація 1. Кровотеча з рани на руці чи нозі. Рана чітко видима.

1. здійснити максимально можливий тиск на рану руками;

2. накласти пов’язку, що тисне та оцінити її ефективність;

3. якщо кровотеча зупинилась:

- заспокоїти постраждалого;

- здійснити виклик екстреної медичної допомоги та дотримуватись вказівок диспетчера прийому виклику;

4. якщо кровотеча не зупинилась - накласти кровоспинний джгут

кровоспинний джгут з можливістю створення додатково тиску слід накладати на відстані 5-7 см вище рани;

кровоспинні джгути не слід накладати безпосередньо на ліктьовий чи колінний суглоби;

5. після накладання кровоспинного джгута оцінити його ефективність:

якщо кровотеча зупинена, записати точний час накладання кровоспинного джгута безпосередньо на кровоспинному джгуті або іншому видимому місці. Якщо немає можливості записати час накладання кровоспинного джгута інформацію слід передати медичним працівникам та впевнитись, що час зафіксовано в медичній документації;

якщо є відповідний навик, перевірити наявність пульсу на кінцівці нижче накладання кровоспинного джгута, та, за його наявності, здійснити додатковий тиск кровоспинним джгутом та/або накласти додатковий кровоспинний джгут, як описано нижче;

якщо кровотеча не зупинилась, слід збільшити тиск кровоспинного джгута та/або накласти ще один кровоспинний джгут вище першого джгута. Якщо накладання другого кровоспинного джгута не ефективно або відсутня можливість його накладання, слід здійснювати прямий тиск на рану руками до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або виконати тампонування рани

Як накласти тиснучу пов'язку типу Ізраїльський бандаж

Ситуація 2. Кровотеча з рани на руці чи нозі. Не видно, де знаходиться рана. Не можливо її чітко візуалізувати.

1. накласти кровоспинний джгут максимально високо на кінцівку;

2. заспокоїти постраждалого та пояснити подальші дії;

3. розрізати одяг на кінцівці, якщо можливо;

4. оцінити ефективність накладання кровоспинного джгута:

якщо кровотеча зупинена, записати точний час накладання кровоспинного джгута безпосередньо на кровоспинному джгуті або іншому видимому місці. Якщо немає можливості записати час накладання кровоспинного джгута, інформацію слід передати медичним працівникам та впевнитись, що час зафіксовано в медичній документації;

якщо є відповідний навик, перевірити наявність пульсу на кінцівці нижче накладання кровоспинного джгута, та за його наявності здійснити додатковий тиск кровоспинним джгутом та/або накласти додатковий кровоспинний джгут як описано нижче;

якщо кровотеча не зупинилась, слід збільшити тиск кровоспинного джгута та/або накласти ще один кровоспинний джгут залежно від місця локалізації рани. Якщо накладання другого кровоспинного джгута не ефективно або відсутня можливість його накладання, слід здійснювати прямий тиск на рану руками до приїзду бригади (швидкої) екстреної медичної допомоги або виконати тампонування рани (як тампонувати рану дивись нижче);

не знімати та не послабляти кровоспинний джгут до приїзду бригади (швидкої) екстреної медичної допомоги/

Як накласти турнікет типу CAT самому собі
Як накласти джгут типу Есмарх
Як накласти імпровізований джгут-закрутку

Ситуація 3. Кровотеча з рани в пахвових та пахвинних ділянках, на сідницях та основі шиї.

На цих частинах тіла неможливо використати джгут, ефективний для зупинки кровотечі з ран кінцівок.

1. здійснити максимально можливий тиск на рану;

2. заспокоїти постраждалого та пояснити подальші дії;

3. здійснити туге тампонування рани за допомогою гемостатичного засобу або марлевого бинта. Після виконання тампонування слід здійснити прямий тиск на рану протягом 3 хвилин при використанні гемостатика та 10 хвилин при використанні марлевого бинта;

4. оцінити ефективність тампонування рани:

якщо кровотеча зупинена, здійснювати нагляд за потерпілим;

якщо кровотеча не зупинена, здійснити повторне тампонування рани за можливості. За відсутності такої можливості, здійснювати максимально можливий тиск руками на рану до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

Якщо під час зупинки масивної кровотечі постраждалий втратив свідомість, після оцінки ознак життя, слід перейти до Порядку надання домедичної допомоги дорослим при раптовій зупинці кровообігу або Порядку надання домедичної допомоги дітям при раптовій зупинці кровообігу.

Тампонування рани

При рані під пахвовими та у пахвинних ділянках, на сідницях та основі шиї не можливо використати турнікет.
Не дати вмерти пораненому від критичної втрати крові можна застосовуючи тампонування рани.

Чому при масивних кровотечах з ран під пахвовими та у пахвинних ділянках, на сідницях та основі шиї треба застосовувати тампонування?

Тому, що турнікет, в цьму разі, не може бути накладений під кутом 90 градусів до осі кінцівки. При накладанні може злетіти, і поновиться кровотеча.

Тому, іншим сучасним методом зупинки кровотечі з ран під пахвовими та у пахвинних ділянках, на сідницях та основі шиї є тампонування рани гемостатичним або марлевим бинтом.

Гемостатичний бинт за рахунок біологічних або хімічних речовин, які в ньому містяться, сприяє швидкому згущенню крові, що зупиняє кровотечу. До 3 - 4 хвилин.

Марлевий бинт, при тампонування рани, зупиняє кровотечу за рахунок насичення кров'ю тампона і її швидкого звертання. 10 хвилин.

Еластичний бинт потрібен для того, щоб зафіксувати тампон у рані, щоб він не випав або не змістився під час транспортування постраждалого.

Алгоритм тампонування рани

1. Впевнитись, що поряд з постраждалим безпечно.

2. Впевнитись, що у пораненого є зовнішня масивна кровотеча. Пам'ятайте, масивна зовнішня кровотеча протягом 3-х хвилин може стати фатальною для постраждалого. Треба не стояти, треба надавати допомогу, якщо ми хочемо, щоб поранений залишився живим.

3. Перед тим, як одягнути рукавички, щоб зменшити інтенсивність кровотечі притиснути місце рани, наприклад, коліном. Вдягнути рукавички, дістати гемостатик, розірвати упаковку.

4. Оцінити, з якого боку рани тече кров: зверху, знизу, збоку. Тампонувати гемостатиком. Я визначив, наприклад, що там тече зверху.

5. Взяти основну частину бинта в ліву руку і сформувати першу порцію бинта правою рукою, щоб було зручно тампонувати.

6. Відпускаючи коліно, треба швидко починати тампонувати в бік, де визначено кровотечу. Як тільки здійснено притискання місця, звідки тече кров, кровотеча одразу повинна бути менш інтенсивною.

7. Відпускаючи лівою рукою пасмо бинта, подавати його під пальці правої руки, які постійно тиснуть в рані.

Послаблювати надавлювання на кровоточивий отвір рани не можна, тому що тиск крові може викинути бинт. Тампонувати треба весь периметр рани не попускаючи тиск правою рукою. Після того, як бинт повністю використаний, треба притиснути його в рані протягом 3-5 хвилин, щоб кров загусла і її витік зупинився.

Протягом цих 3-5 хвилин, треба постійно створювати тиск на рану. Якщо тампонування виконувалось марлевим бинтом, тиск на рану з тампоном повинен бути не менше 10 хвилин.

По закінченні цього часу треба обережно, неквапно відпустити рану так, щоб не створити різницю тисків, тиску руки і тиску кровотечі. Перевірити, чи є кровотеча. Якщо кровотечі не має, накласти еластичний бинт. Якщо кровотеча продовжується - першого бинта недостатньо, треба використати наступний бинт.

Про використання гемостатику треба повідомити бригаду швидкої допомоги.

Будьте здорові.

Свіжі статті з наших блогів:
Блог Перша допомога
Допомога при ураженні електричним струмом
Перша домедична допомога при ураженні електричним струмом або блискавкою. Стосується всіх, навіть тих, хто не має електричної і медичної освіти.

Найчастіші випадки ураження електричним струмом стаються вдома. Це дитина, допитливість якої привела до незахищеної електричної розетки або увімкнутої в розетку зарядки, ... Або чоловік, який непрофесіонально ремонтує домашню електропроводку і електроприлади.

Тому, знати, як допомогти потерпілому при ураженні електричним струмом, бажано знати навіть домогосподарці. Це не складно.

Читайте в статті...

Довготривале здавлення постраждалого під час обвалу будинку. Перша допомога.
Як правильно витягти людину з під завалу? Що робити, якщо ВАС завалило?

Після ракетних нальотів люди опиняються затисненими під уламками будівель.

При затисненні у судинах здавлених кінцівок у великій кількості збираються продукти розпаду. Якщо при звільненні людини з під завалу діяти не правильно, продукти розпаду потраплять у кров'яне русло і людина помирає.

Як допомогти, щоб людина залишилась живою? Читайте в статті...

Перелом руки, ноги. Що робити?
Перша допомога при переломі кінцівки.
2024
Перша допомога

Перелом руки чи ноги - це завжди неприємна випадковість. Це біль, розгубленість, роздратування, розчарування...

Переломи кінцівок тільки в Україні щодня стаються з сотнями людей.

Переломи часто стаються у дітей, у молодих, спортивних і не зовсім, людей, у людей похилого віку.

Як полегшити для пострадалого ці хвилини до приїзду швидкої медичної допомоги? Читайте в статті...

Блог Безпека для життя і здоров'я
Чи потрібен дозвіл на компресор
ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА. ЗАГАЛЬНИЙ КУРС. Частина 1. Для НЕ електротехнічного, електротехнічного і електротехнологічного персоналу

Молодим татку і мамі, діткам, школярам, студентам вузів, працівникам і підприємцям... Всім, хто не пов'язаний з електрикою і кому це не треба.

Просто загляньте на хвилинку на цю сторінку

Чи потрібен дозвіл на компресор
Чи треба отримувати дозвіл на експлуатацію комперсора?

Одразу надам відповідь: Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається.

Про підстави, чому Дозвіл на експлуатацію (застосування) компресора не вимагається, читайте далі...

Чи потрібен дозвіл на ресивер?
Чи треба отримувати дозвіл на ресивер

Розглянемо ресивер об'ємом 500 літрів з максимальним тиском 13 бар. Чи треба дозвіл на такий ресивер?

При нинішньому законодавстві - ні. Дозвіл на експлуатацію ресивера не потрібен.

Але, не все так просто. Треба розібратись. Чому при діючому законодавстві Дозвіл на експлуатацію (застосування) ресивера не вимагається читайте далі...

Причини травм офісних працівників і домогосподарок
Масові скарги на травмування від домогосподарок і офісних працівників. Ці чинники діють на кожного.

Масові травм опорно-рухової системи (розтягнення, вивихи, переломи, переломо-вивихи) вдома або в офісі.

Чому так стається? Як це попередити? Читати далі...