Охорона праці. Оперативна допомога.

28 квітня Всесвітній день охорони праці

Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі

Сьогодні, 28 квітня – Всесвітній день охорони праці 2023, який відзначається в Україні та більше ніж у ста країнах світу.

Гасло Дня: «Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі».

Цей день є нагодою для привернення уваги громадськості до основного принципу охорони праці: цінність здоров’я та життя працівника не може бути нижче цінності результатів будь-якої трудової діяльності.
Головним принципом політики України в галузі охорони праці є пріоритет життя і здоров’я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Питаннями охорони праці переймались ще Аристотель (387-322 рр. до н. е.) і Гіппократ (459-377 рр. до н. е.), досліджуючи умови праці.

З розвитком цивілізації людства питання щодо запровадження безпечних умов праці виникали все частіше. Наприклад, у 1700 р. вийшла книга Бернардіно Рамацціні “Роздуми про хвороби ремісників”, у якій було детально розглянуто питання гігієни праці й патологічних змін, що виникають в осіб різних професій; 1877 р. – книга Ф. Ф. Ерисмана “Професійна гігієна фізичної та розумової праці”.

Перші закони про охорону праці з’явилися у Європі ще у 1800-х роках.
З того часу, правила та стандарти безпеки постійно вдосконалюються.

Для запобігання нещасним випадкам на виробництві існують цілі інженерні системи з техніки безпеки. З урахуванням специфіки того чи іншого робочого процесу розробляються відповідні інструкції, приписи, правила з техніки безпеки, вводиться систематичний інструктаж працівників і всього персоналу, вводиться в штат інженер з охорони праці. Функції охорони праці виконують начальник підрозділу, відділу, зміни, майстер, бригадир. Але навіть це не може повністю запобігти так званому “людському фактору”.

Статистика чітко показує, що найбільш часті випадки травматизму на виробництві відбуваються саме, коли знижується увага працівника. Це як правило відбувається наприкінці робочого дня, в кінці робочого тижня, рідше перед обідньою перервою. На жаль, через недбальство виконавця робіт, правила техніки безпеки, часто пишуться ціною здоров’я та життя працівників.

Так, за статистикою Міжнародної організації праці (МОП), у світі щороку внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань гине понад 2 мільйони працівників, а близько 160 мільйонів – зазнають ушкоджень.

Кожен день в світі вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві близько 5000 осіб.

Через збройну агресію російської федерації в Україні збільшилась кількість постраждалих від нещасних випадків на виробництві. За час повномасштабної війни, в Україні на виробництві постраждали понад 3 тисячі працівників, 520 з них – загинули. Безпосередньо внаслідок ракетних обстрілів та дії вибухових предметів травмувалися понад 700 працівників, 254 з них – загинули.

У 2003 році Міжнародна організація праці оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці.
У цей день проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці.

В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня.

Закликаю керівників та працівників бути відповідальними, дотримуватись правил безпеки праці та пам’ятати про свої права та обов’язки.

Сьогодні, у Всесвітній день охорони праці, віддаймо шану пам’яті працівникам, які загинули як у мирний час, так і під час війни. Бажаємо зцілення та витримки усім українцям, які постраждали внаслідок російської агресії.

Пам’ятаймо, безпека праці є запорукою збереження найціннішого – людського життя!

Exit mobile version