Охорона праці. Оперативна допомога.

Інстульт. Хвилина може змінити ситуацію.

Ознаки інсульту

Днями у моєї знайомої стався інсульт. Їй трохи більше 40 років.
Поряд, в кабінеті, була колега, бухгалтер, яка не розгубилася, заспокоїла постраждалу, визвала швидку, приглянула за колегою до приїзду швидкої. Вже сьогодні моя знайома, жива, здорова, вийшла на роботу.

Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких молодше 65 років, стають жертвами інсульту.

Виділіть хвилину сьогодні, щоб навчитися простої навички надання першої допомоги, і ви теж можете врятувати своє або чиєсь життя. Узнайте, як допомоги постраждалим при підозрі на гострий мозковий інсульт, якщо ВИ навіть не маєте ніякого уявлення про медицину.

Як розпізнати інсульт? Ознаки гострого мозкового інсульту:

1) раптова асиметрія або оніміння обличчя;
2) раптова слабкість та/або оніміння в руці чи нозі з одного боку;
3) раптове порушення мови, не розуміння простих команд чи запитань;
4) раптове погіршення зору в одному або в обох очах;
5) раптове порушення ходи;
6) запаморочення, втрата рівноваги або координації;
7) виражений головний біль без наявної причини.

Що треба робити, якщо ВИ підозрюєте, що у ВАС або у того, хто поряд, інсульт:

1) перед тим як надавати допомогу треба переконатися у відсутності небезпеки для себе, і якщо така небезпека відсутня, перейти до наступного кроку;
2) заспокоїти постраждалого та пояснити свої подальші дії;
3) викликати швидку допомогу, дотримуватись вказівок диспетчера прийому виклику;
4) надати постраждалому максимально зручного для нього положення. Рекомендовано надати постраждалому підвищеного положення голови 15-30 градусів;
5) не давати постраждалому їсти та пити;
6) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади швидкої медичної допомоги;
7) при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади «швидкої», повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги;
8) за можливості зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації, стосовно точного часу початку захворювання та можливих обставин, які з цим пов’язані. Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги у постраждалого зникли наявні ознаки гострого мозкового інсульту, жодним чином не слід відміняти виклик. Постраждалому слід пояснити про необхідність подальшої госпіталізації та обстеження.

Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постраждалий втратив свідомість, слід перейти до Порядку надання домедичної допомоги дорослим при раптовій зупинці кровообігу.

Ще інформація про інсульт.

Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров’ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом (“бляшкою”) або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати з кров’ю постачання кисню та поживних речовин і як наслідок починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках — смерті.

Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:

Серед факторів ризику інсульту наступні:

Змініть свій спосіб життя і Ви зменшите ризик інсульту! Принаймні, почніть достатньо рухатися.

Розпізнати інсульт у людини поруч або у себе дуже просто!

Симптоми інсульту виникають раптово.
Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.

ВАЖЛИВО. Лікування інсультів медичним закладам оплачує Національна служба здоров’я (НСЗУ), а для пацієнтів лікарень, що уклали контракт з НСЗУ, воно є безоплатним.

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика.

Що робити, щоб інсульту не сталось?

  1. Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
  2. Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.
  3. Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
  4. Контролюйте артеріальний тиск.
  5. За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
  6. Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій.

Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я.

Не забудьте поділитись цією статтею зі своїми близькими та друзями.

Exit mobile version